LADIES logo WINE

Degustace v rakouské Národní knihovně

Ladies&Wine > Víno > Degustace v rakouské Národní knihovně

Když mi přišla pozvánka na tuhle akci, neváhala jsem s účastí ani minutu. Program sliboval degustaci vín z oblasti Leithaberg DAC a Eisenberg DAC, navíc z těch nejlepších poloh. Pořádající společnost Wine&Partners byla také zárukou kvality, takže jsem se na začátku září vydala do Vídně.

Akce se konala v prostorách rakouské Národní knihovny v Augustiánském sále, což je jeden z nejkrásnějších sálů na světě s úžasnou stropní malbou a atmosférou. Po předchozí mailové registraci nevznikaly u vstupu žádné zmatky, každý účastník byl přivítán milou zaměstnankyní agentury, obdržel jmenovku a materiály k degustaci. V samotném Augustiánském sále, který za normálního provozu funguje jako čítárna, byly na stolech vyrovnány mé oblíbené skleničky Zalto typ Universal, košík s pečivem a voda. Každý degustátor měl k dispozici šest sklenic, k tomu objednávkový lísteček a seznam vín. Vybírat jsme mohli z celkem jednapadesáti vzorků, na objednávkový papírek stačilo napsat jejich čísla plus číslo stolu a zamávat nad sebou tímto lístečkem. Víno poté připravili a nalévali samotní vinaři, dala se i využít možnost rozhovoru s konkrétním vinařem v předsálí. V sále vládla tichá a soustředěná nálada, každý si mohl nechat opětovně nalít kterýkoli vzorek a podrobit ho dalšímu smyslovému zkoumání.

Seznam vín jsem si vytiskla už doma a cestou jsem ve vlaku přemýšlela, co bych nejraději ochutnala a v jakém pořadí. Rozhodla jsem se začít bílými víny z oblasti Leithaberg v kategorii DAC (Districtus austriae controllatus, něco jako rakouský apelační systém), která pro tuto oblast rozkládající se na kopcích západní strany kolem Neziderského jezera povoluje odrůdy Pinot blanc, Chardonnay, Neuburger a jejich cuvée. Vína jsou vesměs hřejivější, intenzivnější, což se potvrdilo i při degustaci. Nejvíce mě zaujal Pinot blanc 2017, Ried Haidsatz z Weingut Prieler a Neuburger 2017, Ried Golden Erd od Erwina Tinhofa. Skvělá, vyvážená vína, sice s vyšším obsahem alkoholu, ale plným tělem a slušným potenciálem k archivaci. Obě vinice jsou velmi malé, výběrové, s vápenitým podložím typickým pro svahy Leithaberg. Pinot vynikal tóny pražených mandlí a sušeného tropického ovoce, skvěle by doprovodil zralé kozí sýry. Neuburger voněl po kumquatu a maracuje, výrazně se u něj projevovala i mineralita.

Z červených je v DAC pro Leithaberg povolena jediná odrůda a sice Blaufränkisch. Z nabízených vín jsem jako nejlepší vyhodnotila obě Frankovky z vinařství Prieler, první z vinice Ried Goldberg se svorovokvarzitovým podložím a druhá z Ried Marienthal, což je jedna z nejstarších a nejznámějších vinic kolem Neziderského jezera, jejíž půdní profil je tvořen vápencem. Obě vína byla z ročníku 2016, z vinice Goldberg s měkkým projevem a tóny kandovaných višní a skořice, z vinice Marienthal se mi zdálo víno trochu zdrženlivější ve vůni, ale opulentnější v chuti, lehce kouřové a tabákové. Opět výborný potenciál ke zrání ve sklepě.

Další degustovanou oblastí byl Eisenberg DAC, dříve také Südburgenland, což napovídá, že se nachází v jižním cípu spolkové země Burgenland a specializují se zde hlavně na červená vína z odrůdy Blaufänkisch, ať už v kategorii Klassik či Reserve. Většina vín v degustačním listu byla právě z kategorie Reserve, tedy spíše těžší s minimálně 13 % alkoholu. Napadlo mě u tohoto kola ochutnávky vyzkoušet jednu proslavenou vinici na vzorcích od dvou vinařů, přičemž jeden je známější a dražší, druhý naopak. Vítězem mého pomyslného klání se stala Blaufränkisch 2017, Ried Szapary z Groszer Wein, případ, kdy se za kvalitu vyplatí dát více peněz. Víno se zemitým, slaným projevem a hloubkou s tóny kůže a čokolády bude časem na své kráse ještě získávat. Vinice Szapary s dvaceti hektary a břidlicovým podložím má jižní orientaci a výborně se hodí pro frankovku. Z dalších vín musím vyzdvihnout Blaufränkisch 2017, Ried Ratschen z vinařství Schützenhof, příjemné a vyvážené.

Absolutním favoritem degustace se pro mě stala Blaufränkisch 2017, Ried Weinberg z Weingut Krutzler, naprosto excelentní provedení, s tóny ostružinového konfitu, slané minerality a hebkého těla, tohle víno navíc s časem jenom získá. Vinice Weinberg s jihovýchodní orientací a podložím plným sedimentu má navíc i vysoký obsah železa, což Frankovce hodně svědčí.

Celkově hodnotím degustaci jako velmi příjemný zážitek, organizace v režii společnosti Wine&Partners neměla nejmenší chybu, vše od přijetí, obsluhu i po rozloučení klapalo na jedničku s hvězdičkou. Když se k tomu přidá nádherné prostředí Augustiánského sálu a vybraná vína, tak nelze než se těšit na jejich další akci :)