LADIES logo WINE

Návštěva a degustace v Domäne Wachau

Ladies&Wine > Cestování > Návštěva a degustace v Domäne Wachau

V prosinci minulého roku jsme navštívili Domäne Wachau nedaleko Dürnsteinu, pro mě osobně to byla už třetí prohlídka tohoto vinařství, ale chtěla jsem dokonalý zážitek pro mé rodiče a věděla jsem, že tady nikdy nezklamou. Historické prameny tohoto vinařství sahají do roku 1137, kdy je o něm první písemná zmínka jako o „vinařství pánů z Dürnsteinu v údolí Wachau“. Po té se majitelé často měnili, až v roce 1790 koupil vinařství a k němu patřící zámeček klášter v Dürnsteinu, který ho v roce 1938 prodal vinařským rodinám. Z toho se zrodilo dnešní družstvo Domäne Wachau, až do roku 2008 produkující vína pod jménem „Freie Weingärtner Wachau“. V současné době obhospodařuje zhruba 250 členů družstva 450 hektarů vinic, z nichž dvě třetiny jsou ve strmých polohách wachauských kopců. Členové družstva jsou vesměs jednotlivé rodiny, které často mají jen pár řádků vinic a vlastní vinařství se jim nevyplatí. Kvalitativní skok vín z Domäne Wachau přišel s ředitelem Romanem Horvathem a enologem Heinzem Frischengruberem, oba odborníci vytáhli se svým týmem kvalitu vín hodně nahoru a nebojí se ve sklepě experimentovat se staronovými metodami výroby vína.

Při předem domluvené prohlídce se nás ujal milý průvodce a nejdříve jsme se podívali do barokního zámečku „Kellerschlössel“, postaveného v letech 1714 až 1719 podle návrhu slavného Jakoba Prandtauera. Původně sloužil jako místo k oslavám a vinným degustacím pro opata Hieronymuse Übelbachera, opata z nedaleko kláštera v Dürnsteinu. Krásný, kapesní zámeček se zajímavou výzdobou v podobě karikatur v jedné z místností je možné si i dnes pronajmout na nějakou tu oslavu nebo tryznu, třeba svatbu :) Po té jsme sestoupili do původních sklepů pod zámečkem, na tehdejší poměry impozantní výška i rozloha sklepů dnes ukrývá některá archivní vína a ve starší části zároveň zrají vína na dubových sudech. Zajímavostí je, že v jednom z výklenků s posezením byl údajně vyjednán „Staatsvertrag“ stvrzující odchod sovětských vojsk z Rakouska v roce 1955. Tehdejší ministr zahraničí Leopold Figl a jeho ruský protějšek Molotow prý našli společný jazyk v podobě lahodného moku.

Moderní část vinařství je vybavena novými nerezovými tanky a nejmodernější technikou pro výrobu vína, nedávno byla dokončena nová část vinařství se všemi vymoženostmi jako je například gravitační technologie při zpracování hroznů nebo čipování jednotlivých beden s vínem při sklizni, tak přesně poznají, od kterého člena družstva sklizeň pochází. Ve sklepě se našlo i místo pro experimentální výrobu vína, zkouší zrání v tradičních hliněných amforách nebo v betonových a mramorových nádržích.

Po skvělé prohlídce jsme v jejich moderní vinotéce zasedli k degustaci, přiznám se, že na to jsem se těšila asi nejvíc :) Domäne Wachau se soustředí hlavně na bílá vína, ale v portfoliu má i rosé a červená. Mají i velmi široký záběr, co se týká cen a druhů vín, od lehkých, svěžích vín po archivní klenoty. Při ochutnávce mě nejvíc zaujalo srovnání Grüner Vetlineru a Rieslingu v kategorii Samaragd ročníku 2018 z kopce Achleiten, vyhrál u mě Veltlín, sice neměl tak pronikavou vůni, ale myslím, že bude lépe zrát. Skvělé i mimořádnosti, jako Müller Thürgau MXT 2017, kouřové a drsnější víno zrající v betonových nádržích, chutnal mi i Riesling Amphora 2017, spontánní kvašení a šest měsíců v amforách, zajímavé, živočišné víno. Moc nemusím pálenky, ale Grüner Veltliner Weinbrand XA22 nešlo odolat, zraje 22 let v malých soudcích a je geniální! Dostala jsem i hádanku, zda poznám ročník a odrůdu, potěšilo mě, že jsem se netrefila jen o rok, byl to Riesling Smaragd 1996, zajímavé a stále živé víno.

Všem moc doporučuji návštěvu i prohlídku, kterou je nejlepší si domluvit dopředu a samozřejmostí je možnost anglického výkladu. Vyplatí se zastavit se ve vinotéce, kde najdete kompletní sortiment Domäne Wachau a otevřeno mají téměř celoročně. Domäne Wachau je krásným příkladem, jak výborně může fungovat družstevní vinařství při vynikajícím odborném i manažerském vedení. Tak na viděnou ve Wachau a třeba práve v Domäne Wachau! 

PS: Moc děkuji Romanu Horvathovi za domluvení prohlídky a degustace, poděkování patří i milému průvodci.