LADIES logo WINE

Nejen gastrotipy z Mallorky

Ladies&Wine > Cestování > Nejen gastrotipy z Mallorky

Letos jsme se tradičně opět rozhodli trochu si prodloužit léto pobytem na Mallorce. Náš oblíbený ostrov se stává čím dál víc cílem turistů, kteří vyhledávají kvalitní gastronomii a absolutní klid. K našemu potěšení to vede ke zvyšujícímu se počtu výborných restaurací a hlavně adults only hotelů, protože přiznejme si to, luxusní hotel se řvoucími děcky není žádný odpočinek, ale ryzí utrpení.

Z tipů na ubytování musím vyzdvihnout malý, butikový hotel Fontsanta, chválila jsem ho už loni a nadšení stále přetrvává. Ubytování nejvyšší kategorie se skvělými službami a jedinými termálními lázněmi na Mallorce. Určitě v budoucnu vyzkoušejte, jejich restaurace je přístupná i nehotelovým hostům, ale opět pouze starším 18 let. Zákaz dětí platí i v celém hotelu a ve spa, božský klid je tak přímo zaručen. Kromě fantastických snídaní jsem si pochutnala i na nejlepším tuňákovém tataráku celé dovolené, zajímavě ochucený sorbetem z jablka Granny Smith a kaviárem. Jejich vinná karta se zaměřuje i na místní bio vína, v tomto směru mě nadchlo bílé Quíbia Blanc 2018 ze známého vinařství Anima Negra, zajímavostí je, že jde o směs modré odrůdy Callet s bílými Premsal a Giró ros.

Přes den jsme objevovali místní pláže, krásná je třeba Calla Santanyi nebo Calla Llombards, ale tam mě už podruhé provází smůla v podobě výskytu žahavých medúz. Jihovýchod ostrova je na úžasné pláže víc než bohatý, nachází se tu třeba Es Trenc, nicméně za mě nikdy víc, pláž sice nádherná, jenže totálně přecpaná s předraženým parkováním. Přes oběd jsme vyhledávali místní tapas bary, na doporučení jsme pojedli v Cassai v Ses Salines, tapas vrcholné kvality a příjemná, trochu hippies atmosféra. Známá je i tapas restaurace Es Moli v Santanyi s krásně zarostlou zahradou a širokým výběrem lahůdek, dejte si třeba fritované kalamáry.

Žádná naše dovolená se neobejde bez návštěvy hlavního města Palmy, manžela sem nalákám za účelem kultury, a následně toho využiji k nákupům :) Letos jsem si přála dovézt domů dvě věci, klasickou tašku z palmových vláken, která se vyrábí hlavně na severu Mallorky a typické espadrillky. První jsem ulovila u nejstaršího výrobce těchto produktů, půvabný malý krámek „Mimbrera Vidal“ v historickém centru má neskutečný sortiment kabelek, košů a plážových tašek. Pro boty jsem šla na jistotu do obchodu Castaner, vyhlášená značka vyrábí super pohodlné espadrillky v mnoha barvách a provedeních. Na kulturu samozřejmě také došlo, shlédli jsme úžasnou výstavu Hermena Anglada – Camarasy v Caixa Fóru a zajímavou sbírku moderního umění v galerii Gerhadta Brauna, velmi mě oslovila díla Ronalda A. Westerhuse z cyklu „Selfreflection“.

V Palmě nesmíte minout ani stylový concept store „Rialto Living“, fantastický mix bytové dekorace, nábytku, oblečení, niche parfémů a kavárny přímo v historickém paláci. A kam zajít svlažit hrdlo či utěšit hlad? Mám ráda řetězec kaváren Cappuccino Grand Café, kam spadá i Hotel Mamá s předzahrádkou na náměstí Place de Cort. Určitě vyzkoušejte i jejich restauraci Tahini, specializující se na sushi v nejvyšší kvalitě. Sázkou na jistotu je i návštěva trhů Mercat de Olivar, bez ústřic u stánku Daniel Sorlut by to nebyla pořádná dovolená!

Mallorca nabízí určitě spoustu dalších skrytých perel, doufám, že jsem vámalespoň nějaké odhalila a těším se i na vaše tipy! Pište mi je klidně na mail nebo na fb @ladiesandwine nebo na instagram @ ladies_and_wine, díky a třeba někdy na viděnou v tomhle slunečném ráji.